Czerp siłę z natury

​Codzienny pośpiech, życie w biegu i niemal nieustanne poczucie niedoczasu to bolączki, z którymi boryka się większość Polaków. Godziny spędzone w korkach, jeszcze więcej godzin za biurkiem, a później powrót do mieszkania, gdzie witają nas odgłosy remontu, który sąsiad rozpoczął kilka tygodni temu i nie wiadomo kiedy się skończy… Gdzie w tym wszystkim miejsce na relaks? Jak złapać oddech?

Otoczenie, w jakim na co dzień funkcjonujemy, ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie. Gwar, powietrze nasycone spalinami i wszechogarniająca szarość nie sprzyjają pozytywnemu nastrojowi. Naukowcy z brytyjskiego uniwersytetu w Exeter udowodnili, że osoby mieszkające w otoczeniu terenów zielonych cieszą się lepszym zdrowiem i znacznie rzadziej cierpią na depresję i stany lękowe. Może mieć to związek z tym, że kolor zielony działa kojąco na nasz układ nerwowy, pomaga się zrelaksować, uspokoić i zebrać myśli.

Czy można jednak znaleźć dom tuż pod Warszawą, który będzie jednocześnie blisko natury, a codzienny dojazd do miasta zajmie nam kilkanaście minut? Jest takie miejsce – w bezpośrednim sąsiedztwie urokliwego Chojnowskiego Parku Krajobrazowego i doliny rzeki Utrat. W pobliżu pięknych Lasów Sękocińskich.

Zakładasz buty, wychodzisz z domu i już po chwili wbiegasz lub wjeżdżasz na wielokilometrowe ścieżki joggingowe i rowerowe, biegnące środkiem malowniczego lasu. Trasy sprawdzają się doskonale także zimą. Nadają się do uprawiania narciarstwa biegowego czy beztroskiej jazdy na sankach. W Lasach Sękocińskich wytyczono również szlaki do turystyki konnej. Szczególnie doceniany przez mieszkańców jest malowniczy 19-kilometrowy, rowerowy “Szlak Głoskówki”, prowadzący z Lesznowoli, przez Magdalenkę, Wólkę Pracką, Złotokłos, Prace Małe do Leśnej Polany. Przemierzając go mijamy m.in. XVIII-wieczny dwór, stadninę, piękne wille, kościół św. Marii Magdaleny, imponujący nadajnik radiowy w Łazach i stawy hodowlane.

Lasy, wydmy, pagórki, dolina Wisły, stawy i zalewy, łąki, parki – wszystko to możesz podziwiać biegając, jeżdżąc czy spacerując po wytyczonych przez PTTK szlakach turystycznych, których łącza długość przekracza 200 kilometrów.

Jest to okolica, gdzie każdy z członków rodziny znajdzie przestrzeń dla siebie i odpowiadający mu sposób odpoczynku od codziennego, wielkomiejskiego zgiełku. Takie sąsiedztwo daje możliwość poznawania przyrody w jej naturalnej, niezmienionej przez człowieka formie. Dzieci mają bezpośredni kontakt z naturą, a dorośli cieszyć się relaksującym grzybobraniem, wędkarstwem lub zwykłym popołudniowym spacerem, przejażdżką na rowerze czy jazdą konną.

Cicha, spokojna, zatopiona w harmonii z naturą okolica to wymarzone miejsce do życia zarówno dla seniorów, jak i rodzin z dziećmi, które muszą codziennie dostać się do centrum stolicy. Dojazd z tego urokliwego, podwarszawskiego osiedla nie zajmuje obecnie więcej niż 15-20 minut, dzięki nowo otwartemu odcinkowi drogi ekspresowej S-8. Wyobraź sobie że, wsiadasz do samochodu pod gmachem firmy, a już po kilkunastu minutach otwierasz drzwi i wita Cię śpiew ptaków, świeże powietrze przepełnione zapachem lasu i szum wody płynącej w pobliskiej rzece… Marzenie. Marzenie, które stało się rzeczywistością. Może nią być także dla Ciebie.

Ventana to kameralne osiedle ekskluzywnych domów i rezydencji w Walendowie – zaledwie 18 kilometrów od centrum Warszawy.

[contact-form-7 404 "Not Found"]